fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Alerjik Rinit Nedir ve Nasıl Baş Edebilirsiniz? Belirtiler ve Çözüm Önerileri

Rinit Nedir?

Rinit burnun içerisinde olan mukoza tabakasının iltihaplanması durumudur. Rinite bağlı olarak damak kaşıntısı, hapşırma, sürekli burun akıntısı ve tıkanıklıklar görülür. Burnun tıkanmasına bağlı olarak koku almada zorlanma veya eşlik eden baş ağrıları görülebilir. Rinit hastalarında aynı zamanda alerjik sinüzit de görülebilir.

Alerjik Rinit Nedir?

Alerjik rinit her yaşta görülebilen alerji türlerindendir. Alerjik rinite havada uçuşan polenler, böcek, küf, hayvanlar tüyleri ve genellikle gözle görünmeyen maddeler neden olur. Solunum yolu ile vücuda giren bu maddeler nedeniyle vücutta histamin salgılanmaya başlar. Vücut bağışıklık sisteminin bir tepkisi olarak polenlere, tüylere veya akarlara karşı polen alerjisine neden olan reaksiyonlar gösterir. Alerjik nezle belirtilerinde vücutta tıpkı nezleye benzer şikayetler görülebilir. Mevsim alerjisi veya saman nezlesi olarak da bilinen alerjik rinit(alerjik nezle) sadece bahar aylarında tekrarlıyorsa mevsim alerjisi olarak adlandırılır. Ancak bazı alerjik rinit hastalarında bu durum mevsimine bağlı olmadan sürekli yaşanabilir. Sürekli seyreden alerjik rinitlere çoğunlukla evde hayvan besleniyorsa hayvan tüyleri, bazı böcek türleri veya gözle görülmeyen aktarlar neden olabilir.

Alerjik Rinit Belirtileri

Alerjik reaksiyonlar arasında sıkça rastlanan alerjik rinit belirtileri (alerjik nezle) kişilerde soğuk algınlığına benzer şikayetlere neden olur. Küçük yaşlarda daha sık görülen alerjik rinitler yaş ilerledikçe bir derece da olsa düzelme gösterebilir.   

Vücutta alerjik nezle belirtilerine (saman nezlesi) neden olan mevsimsel alerjik rinitin çok sık görülen şikayetleri  

 • Burun akıntısı
 • Burunda tıkanıklık
 • Hapşırık
 • Polen alerjilerinde görülen gözde şişme, sulanma, akma
 • Yine sıklıkla alerjik rinit ve polen alerjisi belirtileri olanlarda sürekli burun kaşıntısı, göz ve kulaklarda yaşanan kaşıntılar
 • Boğazda ağrı
 • Kuru bir öksürük
 • Çoğunlukla tıkalı burun nedeniyle baş ağrısı,
 • Saman nezlesi olarak tanımlanan nezle olmuş gibi vücutta yorgunluk ve halsizlik hissi
 • Koku almada azalma

Bu belirtiler kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Alerjik rinit belirtileri artarsa düzenli doktor muayeneleri ile kontrolü yapılmalıdır. Tedavi edilmeyen veya ilerleyen durumlarda nefes almada zorlanma ile birlikte mevsim alerjisi olarak düşünülen alerjik rinit astıma dönüşebilir.

Alerjik Rinit Teşhisi Nasıl Konur?

Alerjik rinit tanısı için hastaya sağlık kuruluşlarında basit kan ve deri testleri uygulanmaktadır. Solunumla ilgili problemler varsa solunum fonksiyon testi yapılmaktadır.

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjik rinite ve polen alerjisine kesin çözüm için öncelikle mutlaka alerji konusunda uzmanlığını almış bir hekim kontrolünde takipli olunmalıdır.  

 1. Alerjik rinit tedavisinde (saman nezlesi tedavi) öncelikli olarak teşhis almanıza neden olan tetikleyicileri azaltmaya çalışarak ilk tedaviyi başlatmış olursunuz. Özellikle ev içerisinde size olumsuz etki eden çiçek alerjisi, polen, toz, akar gibi alerjenlerle ilgili tedbirler almanız alerjik nezle belirtilerini azaltacaktır.  Ayrıca dışarıda tozlu, polen alerjisine neden olabilecek çiçeklerin ve ağaçların yoğun olduğu yerlerden kaçınmak önemlidir. Damak kaşıntısı, hapşırma, sürekli burun akıntısı gözde akma, burunda sürekli kaşıntı hissederseniz bu ve buna benzer ortamlarda çok fazla vakit geçirmemeye özen göstererek alerjik rinit şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.
 • Alerjik rinit tedavisinde şikayetleri azaltmak ve yaşam konforunu artırmak için medikal tedaviler uygulanmaktadır.   

Peki Alerji Rinite Ne İyi Gelir?

Alerjik rinit ve polen alerjisi ilaçları olarak ağızdan sprey olarak antihistaminler verilir. Hastanın alerjik rinit düzeyine göre burun tıkanıklıklarını azaltmak için kortizonlu spreyler tedaviye eklenir. Vicks alerjik rinit tedavilerinde kullanılır. Burnu açık tutmak için tuzlu su kullanımı önerilir. Kişinin bahar alerjisi nedeniyle burunda çok fazla akıntısı var ise Ipratropium spreyler verilir. Vicks alerjik rinit tedavilerinde hastanın boğaz ve solunum yolunda gelişen tahriş sonucu artan öksürüğüne iyi gelir. Bu verilen tedaviler mevsim alerjisi (bahar alerjisi) olanlarda oldukça etkilidir. Alerjik riniti olan hastalarda mevsim gelmeden tedaviye başlanması polen alerjisi veya saman alerjisi denilen nezle benzeri şikayetlerini azaltacaktır.

 • Geçmeyen alerjik rinit olan bazı hastalarda aşı tedavileri de uygulanabilir.

Geçmeyen alerjik rinit vakalarında hastalara uygulanan aşı tedavileri ile ileride gelişebilecek astım hastalığının da önlenmesi sağlanır. Aşılar enjeksiyon ile damla yolundan uygulanabileceği gibi ağızdan da uygulanabilir. Aşı tedavileri uzun soluklu hekim ve hasta koordinasyonu ile 3-5 yıl sürebilen tedavilerdir. O nedenle alerjik rinit tedavilerinde hekimle hasta aşı tedavisine başlamadan önce birlikte karar vermelidirler.

Alerjik Rinit Kesin Çözüm

Alerjik rinit kesin çözümü için uzun süreli bir alerji uzmanı ile birlikte hastanın yol alması gerekir. Süreç içerisinde hekim tedavileriyle hastanın alerjik nezle (mevsim alerjisi) şikayetleri azalacaktır. 

Alerjik Rinit Çözüm İçin En Uygun IV Serum Uygulaması: Glutatyon IV Serum

Seanslara bak

Alerjik Rinit Şikayetlerini Artıran Gıdalar

Bazı gıdalar alerjik rinit (mevsim alerjisi) şikayetlerini artırabilir. Özellikle asitli içecekler, çikolata kakao gibi gıdalar, baharatlı yemekler, paketli boyalı gıdalar alerjik rinit hastalarına önerilmez. 

Sohbete Başla
Merhaba 👋 Size nasıl yardımcı olabiliriz?