fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

D Vitamini Düşüklüğü: Hastalıkların Habercisi

D Vitamini Nedir?

D vitamini bilinenin aksine bir vitamin değil vücuttaki bir hormondur. Dolayısıyla beden sağlığı için çok önemli bir yeri vardır. D vitamini faydaları olarak bilinenlerin yanı sıra vücutta başka görevleri de bulunmaktadır.

D Vitamini Kansere Karşı Koruyucudur

Vücutta binlerce gen üzerinde etkili olan D3 vitamininin bağışıklığı güçlendirerek kansere karşı koruyuculuk sağlayan bir vitamin olduğu kanıtlanmıştır. D vitamininin hücre üzerindeki etkisi ise vücudun kullanması gereken vitamin ve mineralleri emmesi konusunda uyarılarda bulunmasıdır.

Kemik Sağlığı için D Vitamini 

D vitamini faydalarından belki de en önemlisi kemik oluşumunda büyük bir öneme sahip olmasıdır. Bu nedenle D vitamini eksikliklerinde kemik sağlığı için vitamin arayanlara önerilen bir vitamindir. D vitamini karaciğer ve yağ dokusunda depolanır. D vitamininin D2 ve D3 formları bulunmaktadır.

Üstlendiği bu önemli görevler nedeniyle D vitamini faydalarını önemsemek ve D vitamini değerlerini her daim hekim önerileri doğrultusunda istenilen aralıkta tutmak önemlidir.

D Vitamini Faydaları

En önemli vitaminler arasında yer alan D vitamininin vücut için çok sayıda faydası vardır.

1. D Vitamini Kemikleri Korur

Kemik sağlığı için vitamin grubunun en önemlisi D vitaminidir. D vitamini yararları arasında ilk sıralarda vücuttaki güçlü kemiklerin bir numaralı koruyucusu olması gelir. D vitamini kemikleri güçlendiren vitamin olarak da bilinir. D vitamini vücudun kalsiyumu ve fosforu emerek tutmasına yardımcı olarak kemikleri güçlendirir ve kemik sağlığını korur. İyi bir diş sağlığı için de D vitamini önemlidir. D vitamini kemik erimelerini önler. D vitamini eksikliğinde bazı hastalıklar gelişir. D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklardan biri kemiklerin zayıflaması veya yumuşaması ile görülen Raşitizm hastalığıdır. D vitamini bu hastalığın gelişmesini veya ilerlemesini önler.   

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Güçlü bağışıklık sistemi, sağlıkla ayakta kalmamızı sağlayan ve hastalıklara karşı bizi koruyan en büyük silahımızdır. D vitamini yararları arasında bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi gelir. Bu sayede hastalıklar azalır. D vitamini eksikliği olan hastalarda otoimmün denilen bağışıklık hastalıklarının görülme sıklığı daha fazladır. Vitamin D eksikliğinde özellikle bağırsak hastalığı ülseratif kolit veya crohn ile düşük bağışıklığın sebep olabileceği nörolojik hastalıklar gelişebilir.

3. D Vitamini Kas Gücünü Artırır

D vitamininin faydaları arasında kas sağlığına olan katkısı gelir.  Özellikle yetişkinlikten yaşlılığa doğru gidilen süreçte bedendeki kas kitlesinin yoğunluğu ve kas gücü hepimiz için çok önemlidir. D vitamini eksikliği bu yaşlarda düşmelere ve istenmeyen kemik kırıklarına neden olabilir. Belirli periyotlarda hekim kontrolünde D vitamini (D vit) ölçümlerimizi yaptırarak hekimin önereceği en etkili D vitaminini almayı ihmal etmemeliyiz. 

4. Kalp Sağlığı İçin D Vitamini 

D vitamini faydaları arasında yaşamı sürdürebilmemiz için hayati önem taşıyan kalp sağlığımızın korunması gelir. D vitamini kalp hastalıkları veya yüksek tansiyon gelişimine karşı koruyuculuk sağlar. Peki D vitamini eksikliği tansiyon yükseltir mi? Evet D vitamini eksikliklerinde tansiyon problemleri de görülmektedir.   

5. D vitamini Diyabete Karşı Etkilidir

D vitamini yararlarından bir diğeri diyabetin gelişmesine karşı koruyucu etki göstermesidir. Özellikle çocuklarda D vitamini değerleri normalse otoimmün bir hastalık olan Tip1 diyabet gelişme oranı daha azdır. D vitamini normal değerle arasında olan kişilerde Tip2 diyabet görülme riski de azalmaktadır. 

6. D Vitamini Saçları Besler

D vitaminin saça faydası, saç köklerinin oluşmasına ve saçları güçlendirmede oldukça etkilidir.

Hastalığa Karşı Hızlı Çözüm: IV Serumlar

Seanslara bak

D Vitamini Değer Kaç Olmalı?

Vücuttaki D vitamini değeri günümüzde yapılan bilimsel çalışmalarına göre 100’e kadar sağlıklı kabul edilen değerlerdir. Daha yüksek değerler vücutta toksik etkiye neden olabilir. 20’nin altındaki D vitamini değerleri de vücutta şikayetlerin arttığı hastalıkların görülebileceği tehlikeli değerlerdir.

D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Vücuttaki D vitamini emilimindeki azalmalar D vitamini eksikliklerine neden olur. D vitamini eksikliklerinde vücuttaki işleyişte ve organlarda bozulmalar görülebilir.

D Vitamini Eksikliklerini Neler Tetikler?

 • Yeterli düzeyde güneş ışığı alamamak
 • Beslenme düzensizlikleri, yeterli ve dengeli beslenememek
 • Bağırsak florasındaki bozukluklar
 • Obezite
 • Yaşın ilerlemesi

D Vitamini Eksikliği Belirtileri (D Vit Eksikliği Belirtileri)

 • Eklemlerde ağrı (el ve ayak bilekleri, parmaklar, omuz ve diz eklemleri)
 • Kas güçsüzlükleri
 • Baş ağrıları
 • Depresyona benzer ruhsal değişiklikler
 • Uykusuzluk, kaliteli uyku uyuyamama
 • Saç dökülmeleri

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar  

Tahlil sonuçlarında D vitamininin düşük çıkması bizler tarafından çok önemsenmese de hızla önlemi alınması gereken bir durumdur. D vitamini eksikliğine karşı değerlerin yeniden yükseltilebilmesi için hekimin önerisiyle Kalsiyum D vitamini (D vit) kullanılmalıdır.      

Vitamin D eksikliğinde görülen hastalıklar;

 • Kemik erimesi, kemiklerde deformasyon
 • Kas güçsüzlükleri, düşme riski
 • Diş kayıpları
 • Raşitizm
 • Tip 2 Diyabet
 • Tansiyon, kolesterol, diyabet gibi metabolik sendrom hastalıkları
 • Otoimmün hastalıklara zemin hazırlama
 • Bazı kanser türleri
 • Romatizmal hastalıklar
 • Depresyon
 • Kronik yorgunluk

D Vitamini Kaynağı Güneş

D vitamini kaynaklarının başında güneş gelir. Güneşin dik geldiği 12:00-16:00 saatleri arasında 20 dakika kadar yüzümüzü, elimizin avuç içlerini, kolumuzu, bacaklarımızı güneşe çevirmek günlük D vitamini ihtiyacımızı karşılamaya yetecektir. Kış aylarında ise Kalsiyum D vitamini takviyeleri ile

D vitaminimizi istenilen değerlerde tutabiliriz.

D Vitamini Olan Yiyecekler

Güneş dışında aşağıdaki yiyeceklerden de D vitamini vücuda belli oranda alınabilir.

 • Et grubu; kırmızı et, karaciğer, tavuk ciğeri
 • Balıklar; yağlı balıklardan sardalya, somon, uskumru, ton balığı
 • Süt ürünleri; Peynir, yoğurt, tereyağı
 • Tahıllar ve gevrekler
 • Yumurtanın sarısı
 • Mantar, ısırgan otu, maydanoz

En iyi D vitamini Takviyesi

D vitamini eksikliğinde en iyi D vitamini takviyesi hekimin önereceği size özel takviye olacaktır. D vitamini takviyesi kullanmadan önce mutlaka hekime danışılmalıdır. D vitamini eksikliklerinde günlük kaç damla veya haftada kaç adet hap alacağınız D vitamini değerlerinize göre değişkenlik gösterecektir. Yine alacağınız en iyi D vitamini takviyesini ne kadar süre kullanacağınız da hekimin sizi yönlendirmesi sonucu netleşecektir. D vitamini fiyatı ise firmaların hazırladığı içeriklere göre değişkenlik göstermektedir. Merak edilen diğer şey de Magnezyum ve D vitamininin birlikte alınıp alınamayacağıdır. Bu konuda en doğru yanıtı hekim verebilir. Hekiminiz sizi Magnezyum ve D vitamini kullanımı hakkındabilgilendirecektir.  

D Vitamini Nasıl Kullanılmalıdır?

D vitamini yağ ile aktif olur. Bu nedenle yağlı yiyeceklerle birlikte alınmalıdır. (Kuruyemişler, zeytinyağı, süt, avokado gibi) Yağlı ürünlerle tüketildiğinde vücut tarafından doğru emilimi sağlanır.

Sohbete Başla
Merhaba 👋 Size nasıl yardımcı olabiliriz?