fbpx
Skip to content Skip to footer

1 Test

Vitamin D (25 OH VIT D3) 

VİTAMİN D (25 OH VIT D3)

Güçlü bağışıklık sistemi, sağlam kemik gelişimi, kas performansı ve iyi bir ruh hali için gerekli en önemli hormon ve vitaminlerden biridir.

Sık hastalanma, düşük enerji, depresyon, kas ağrıları gibi şikayetlerin sebebi D vitamini eksikliği olabilir.

Kronik hastalıklar, hamilelik, stres, enfeksiyon, sportif aktiviteler, dengesiz beslenme, güneş ışığından faydalanamama D vitamini ihtiyacımızı arttırabilir.

Bu test ile D vitamini düzeyinizi kontrol edip, gerekli takviyeleri hekiminize danışarak kolaylıkla elde edebilirsin.

D vitamini testi, kandaki D vitamini seviyesini ölçer. D vitamini, güçlü kemiklerin ve dişlerin korunması için gerekli olan kalsiyum ve fosforun vücudun emiliminde hayati bir rol oynayan, yağda çözünen bir vitamindir. Ayrıca bağışıklık sisteminde ve hücre büyümesinin düzenlenmesinde rol oynar.

D vitamininin iki formu vardır: D2 vitamini (ergokalsiferol) ve D3 vitamini (kolekalsiferol). D3 vitamini, güneş ışığına maruz kaldığında cilt tarafından üretilen formdur ve takviyelerde daha yaygın olarak bulunan formdur.

D vitamini eksikliği, özellikle sınırlı güneş maruziyeti, koyu ten, ileri yaş, obezite ve enflamatuar barsak hastalığı, çölyak hastalığı ve kistik fibroz gibi belirli sağlık sorunları olan kişilerde nispeten yaygındır. D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında zayıf kemikler, kas zayıflığı ve düşme ve kırık riskinde artış yer alır.

Test, bir kan örneği alınarak ve plazma veya serumdaki D vitamini seviyesi ölçülerek yapılır. Sonuçlar tipik olarak mililitre başına nanogram (ng/mL) veya litre başına nanomol (nmol/L) cinsinden rapor edilir. D vitamini için normal aralık laboratuvara bağlı olarak değişecektir, ancak genellikle normal bir D vitamini seviyesinin 30 ila 74 ng/mL (75 ve 185 nmol/L) arasında olduğu kabul edilir.

D Vitamini test sonuçlarının, hastanın klinik semptomları ve diğer ilgili laboratuvar test sonuçları bağlamında yorumlanması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Ek olarak, bu sonuçlar bazı durumlarda yanlış pozitif olabilir. Bu nedenle, tanıyı doğrulamak için ek tanı testlerine ihtiyaç duyulabilir ve bu test sonuçlarını bir tıp uzmanının yorumlaması gerekir.

Contact Form

    Sohbete Başla
    Merhaba 👋 Size nasıl yardımcı olabiliriz?