fbpx
Skip to content Skip to footer

15 Test

Yorgunluk/Halsizlik Paketi

Yorgunluk/Halsizlik Paketi

Yorgunluk halsizlik günlük yaşamınızın normal bir parçası mı?

Enerji düşüklüğü, çabuk yorulma, halsizlik hali, konsantrasyon bozukluğu yaşam konforunuzu bozan en sık rastlanan şikayetlerdir.

Kullandığınız birçok vitaminler ve takviye gıdalar bu durumu düzeltmek için yeterli olmayabilir. 

Bu gelişmiş laboratuvar testi ile yorgun ve halsiz hissetmenin tıbbi nedenlerini öğrenebilirsiniz.

Hayatınızın kontrolünü elinize alın.

 

Glikohemoglobin veya hemoglobin A1C testi, glikasyona uğramış (glikoz eklenmiş) hemoglobin moleküllerinin yüzdesini belirleyerek son 2-3 ayda kandaki ortalama glikoz miktarını ölçer. Hemoglobin, vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Glikoz seviyeleri yüksek olduğunda, daha fazla hemoglobin molekülü glikasyona uğrar.

Test, diyabeti teşhis etmek ve izlemek ve ayrıca diyabet tedavisinin etkinliğini değerlendirmek için kullanılır. Diyabet, kanda zamanla kan damarlarına ve organlarına zarar verebilecek sürekli yüksek glikoz seviyeleri ile karakterize edilir. A1C testi, bir kişinin son 2-3 aydaki kan şekeri kontrolünün genel bir resmini sunar ve sağlık uzmanının tedavi planını ayarlamasına yardımcı olur. Normal bir A1C seviyesi %5,7’nin altındayken, iki ayrı testte %6,5 veya daha yüksek bir seviye diyabeti gösterir.

Demir testi, kan dolaşımındaki demir seviyesini ölçen bir kan testidir. Demir, vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein olan hemoglobin üretimi için gerekli olan temel bir mineraldir. Demir, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için de önemlidir. Demir testi, demir eksikliği anemisini teşhis etmek, demir replasman tedavisini izlemek veya demir depolarını değerlendirmek için kullanılır. Demir eksikliği anemisi, yetersiz beslenme, kan kaybı, malabsorpsiyon veya kronik hastalıklara bağlı olabilen vücuttaki demir eksikliğinden kaynaklanır. Kandaki düşük demir seviyeleri, demir eksikliği anemisini gösterebilir. Kandaki yüksek demir seviyeleri, vücudun çok fazla demir emdiği ve organlarda depolanıp hasara neden olabileceği bir durum olan hemokromatozise işaret edebilir.

Demir bağlama kapasitesi (IBC) testi, demire bağlanan ve onu kan dolaşımında taşıyan bir protein olan transferrin miktarını ölçen bir kan testidir. IBC ayrıca toplam demir bağlama kapasitesi (TIBC) olarak da bilinir. Transferrin doygunluğu (TSAT), serum demirinin TIBC’ye bölünmesiyle hesaplanır. IBC testi, demir seviyelerini ve vücudun demir deposunu değerlendirmek için genellikle demir testi ile birlikte kullanılır. Yüksek IBC seviyeleri, demir eksikliği anemisi veya kronik iltihaplanma gibi durumlarda ortaya çıkabilen demire bağlanmak için daha fazla miktarda transferrin bulunduğunu gösterebilir. Düşük IBC seviyeleri, hemokromatoz veya karaciğer hastalığı gibi durumlarda ortaya çıkabilen demire bağlanmak için daha az transferrin bulunduğunu gösterebilir.

Ferritin testi, kan dolaşımındaki ferritin seviyesini ölçen bir kan testidir. Ferritin, vücutta demir depolayan bir proteindir. Ferritin testi, vücudun demir depolarını değerlendirmek için kullanılır ve demir eksikliği anemisini teşhis etmeye, demir replasman tedavisini izlemeye veya demir eksikliği ile ilgili olmayan aneminin nedenini değerlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca iltihabı, karaciğer hastalığını ve belirli kanser türlerini değerlendirmek için kullanılır.

Ferritin, demir depolarının iyi bir göstergesidir çünkü vücut demir depoladığında artar ve vücutta demir azaldığında azalır. Kandaki düşük ferritin seviyeleri demir eksikliği anemisini gösterebilir. Hemokromatoz, iltihaplanma ve  kanser türleri gibi durumlarda yüksek ferritin seviyeleri oluşabilir.

Ferritin seviyesinin inflamasyon ve enfeksiyonlar gibi diğer durumlarda da yükselebileceğini unutmamak önemlidir,bu nedenle diğer test sonuçları ve klinik bulgularla birlikte yorumlanmalıdır.

Serbest T4 testi, kandaki proteinlere bağlı olmayan hormon tiroksin (T4) miktarını ölçer. T4, iki ana tiroid hormonundan biridir (diğeri T3’tür) ve metabolizmanın düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynar. T4 kanda iki biçimde bulunur: tiroksin bağlayıcı globülin (TBG) ve albümin gibi proteinlere bağlı ve bağlanmamış veya “serbest” T4.Serbest T4 testi, özellikle hipertiroidizmi (aşırı aktif tiroid) kontrol etmek ve hipotiroidizm (az aktif tiroid) tedavisini izlemek için tiroid fonksiyonunu değerlendirmek için kullanılır. Hipertiroidizm kilo kaybı, hızlı kalp atışı ve ısı intoleransı gibi semptomlara neden olabilir. Hipotiroidizm, yorgunluk, kilo alımı ve soğuğa tahammülsüzlük gibi semptomlara neden olabilir.

Test sonuçları tipik olarak nanogram/desilitre (ng/dL) cinsinden rapor edilir. Serbest T4’ün normal aralığı laboratuvara göre değişir, ancak genellikle 0,8-1,8 ng/dL arasında kabul edilir. Ancak, normal aralığın yaş ve sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişebileceğini ve sonuçların diğer klinik ve laboratuvar bulgularıyla birlikte yorumlanması gerektiğini unutmamak önemlidir.

Serbest T4 testinin hipertiroidizm veya hipotiroidizm için kesin bir test olmadığını ve Total T4, TSH (Tiroid Uyarıcı Hormon), T3 (Toplam triiyodotironin) gibi diğer laboratuvar ve klinik değerlendirmelerle birlikte kullanılması gerektiğini unutmamak önemlidir. tiroid fonksiyon bozukluğu tanısını koymak için semptom ve bulguların yanı sıra.

 

Tiroid Uyarıcı Hormon (TSH) testi, vücuttaki TSH seviyesini ölçen bir kan testidir. TSH, hipofiz bezi tarafındanüretilen ve tiroid bezini tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) hormonlarını üretmesi ve salması için uyaran bir hormondur. 

TSH testi, hipotiroidizm (az aktif tiroid) ve hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid) gibi tiroid bozukluklarının teşhis edilmesine ve izlenmesine yardımcı olmak için kullanılır. Sağlıklı bir bireyde TSH düzeyi, kandaki tiroid hormonlarının düzeyine göre değişiklik gösterecektir. Tiroid hormonlarının seviyesi düşük olduğunda, hipofiz bezi tiroid bezini daha fazla hormon üretmesi için uyarmak için daha fazla TSH salgılar. Tersine, tiroid hormonlarının seviyesi yüksek olduğunda, hipofiz bezi daha az TSH salacaktır.

TSH testi, kan örneği alınarak ve kandaki TSH seviyesinin ölçülmesiyle yapılır. Sonuçlar tipik olarak litre başına mili-uluslararası birim (mIU/L) cinsinden rapor edilir. TSH seviyeleri için normal aralık laboratuvara bağlı olarak değişecektir, ancak genellikle kandaki yüksek TSH seviyesinin hipotiroidizmin bir göstergesi olduğu ve kandaki düşük TSH seviyesinin hipertiroidizmin bir göstergesi olduğu kabul edilir. 

TSH testi sonuçlarının hastanın klinik semptomları bağlamında yorumlanması gerektiğini ve tanıyı doğrulamak için T4 ve T3 gibi diğer tiroid fonksiyon testlerinin yanı sıra ek tanısal testlerin gerekli olabileceğini unutmamak önemlidir.

D vitamini testi, kandaki D vitamini seviyesini ölçer. D vitamini, güçlü kemiklerin ve dişlerin korunması için gerekli olan kalsiyum ve fosforun vücudun emiliminde hayati bir rol oynayan, yağda çözünen bir vitamindir. Ayrıca bağışıklık sisteminde ve hücre büyümesinin düzenlenmesinde rol oynar.

D vitamininin iki formu vardır: D2 vitamini (ergokalsiferol) ve D3 vitamini (kolekalsiferol). D3 vitamini, güneş ışığına maruz kaldığında cilt tarafından üretilen formdur ve takviyelerde daha yaygın olarak bulunan formdur.

D vitamini eksikliği, özellikle sınırlı güneş maruziyeti, koyu ten, ileri yaş, obezite ve enflamatuar barsak hastalığı, çölyak hastalığı ve kistik fibroz gibi belirli sağlık sorunları olan kişilerde nispeten yaygındır. D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında zayıf kemikler, kas zayıflığı ve düşme ve kırık riskinde artış yer alır.

Test, bir kan örneği alınarak ve plazma veya serumdaki D vitamini seviyesi ölçülerek yapılır. Sonuçlar tipik olarak mililitre başına nanogram (ng/mL) veya litre başına nanomol (nmol/L) cinsinden rapor edilir. D vitamini için normal aralık laboratuvara bağlı olarak değişecektir, ancak genellikle normal bir D vitamini seviyesinin 30 ila 74 ng/mL (75 ve 185 nmol/L) arasında olduğu kabul edilir.

 

D Vitamini test sonuçlarının, hastanın klinik semptomları ve diğer ilgili laboratuvar test sonuçları bağlamında yorumlanması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Ek olarak, bu sonuçlar bazı durumlarda yanlış pozitif olabilir. Bu nedenle, tanıyı doğrulamak için ek tanı testlerine ihtiyaç duyulabilir ve bu test sonuçlarını bir tıp uzmanının yorumlaması gerekir.

B12 Vitamini testi, kandaki B12 Vitamini miktarını ölçer. B12 vitamini, uygun kırmızı kan hücresi oluşumu, nörolojik fonksiyon ve DNA sentezi için gerekli olan suda çözünen bir vitamindir. Esas olarak et, balık ve süt ürünleri dahil olmak üzere hayvansal ürünlerde bulunur ve ek olarak da bulunur.

B12 vitamini testi vücuttaki B12 vitamini durumunu değerlendirmek ve eksiklik veya fazlalığı tespit etmek için kullanılır. B12 vitamini eksikliği nispeten yaygındır ve zayıf diyet alımı, malabsorpsiyon bozuklukları veya pernisiyöz anemi gibi mide ve ince bağırsağı etkileyen durumlarda ortaya çıkabilir. B12 Vitamini eksikliğinin belirtileri yorgunluk, halsizlik, kabızlık, sinir hasarı ve anormal kalp ritimlerini içerir.

Test, bir kan örneği alınarak ve kandaki B12 Vitamini seviyesinin ölçülmesiyle gerçekleştirilir. Sonuçlar tipik olarak mililitre başına pikogram (pg/mL) veya litre başına nanomol (nmol/L) cinsinden rapor edilir. B12 Vitamini için normal aralık laboratuvara bağlı olarak değişecektir, ancak genellikle normal B12 Vitamini seviyesinin 200 ila 900 pg/mL veya 150-900 pmol/L olduğu kabul edilir.

B12 Vitamini test sonuçlarının, hastanın klinik semptomları ve diğer ilgili laboratuvar test sonuçları bağlamında yorumlanması gerektiğine dikkat edilmelidir. Ek olarak, bu sonuçlar bazı durumlarda yanlış pozitif olabilir. Bu nedenle, tanıyı doğrulamak için ek tanı testlerine ihtiyaç duyulabilir ve bu test sonuçlarını bir tıp uzmanının yorumlaması gerekir.

B9 Vitamini testi olarak da bilinen folat testi, kandaki folat seviyesini ölçen bir kan testidir. Folat, kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve sinir sisteminin düzgün çalışması için gerekli olan bir B vitaminidir. DNA sentezi ve onarımı için de gereklidir.

Test, anemiye yol açabilen folat eksikliğini değerlendirmek ve ayrıca folat eksikliğinin tedavisini izlemek için kullanılır. Folat eksikliğine zayıf diyet alımı, malabsorpsiyon, alkol tüketimi, bazı ilaçlar veya kanser, inflamatuar bağırsak hastalığı ve böbrek hastalığı gibi tıbbi durumlar neden olabilir.

Kandaki düşük folat seviyeleri bir eksikliği gösterebilir ve yüksek seviyeler aşırı dozda takviyeleri veya hiperhomosisteinemi adı verilen nadir bir durumu gösterebilir. Bu test genellikle aneminin nedenini değerlendirmek ve tedaviyi izlemek için B12 vitamini testi gibi diğer testlerle birlikte kullanılır.

Yüksek hassasiyetli C-reaktif protein (hs-CRP) testi, kandaki CRP düzeylerini ölçen bir kan testidir. Bu test normal CRP testine benzer, ancak daha hassastır, yani çok düşük CRP seviyelerini bile tespit edebilir. hs-CRP testi, özellikle yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi kalp hastalığı için başka risk faktörlerine sahip kişilerde kalp hastalığı riskini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılır. Kandaki yüksek hs-CRP seviyeleri, diğer semptomların yokluğunda bile kalp hastalığı riskinin arttığını gösterebilir. Bu test ayrıca, romatoid artrit ve kanser gibi iltihaplanma ile ilişkili durumlarda iltihaplanmayı ve tedaviye yanıtı izlemek için de kullanılabilir.

Hemogram (tam kan sayımı veya CBC olarak da bilinir), kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler dahil olmak üzere kanın çeşitli bileşenlerini ölçen bir testtir. Test ayrıca, kanın oksijen taşıma kapasitesinin göstergeleri olan hemoglobin ve hematokritin ve kırmızı kan hücrelerinin ortalama boyutunun bir ölçüsü olan ortalama alyuvar hacminin (MCV) ölçümünü de içerir. Genel sağlığı değerlendirmek ve anemi, enfeksiyon, lösemi ve diğer kan hastalıkları gibi çeşitli tıbbi durumların teşhis ve izlenmesine yardımcı olmak için bir hemogram testi kullanılır.Test, kırmızı kan hücrelerinin,beyaz kan hücrelerinin ve trombositlerin sayısı, boyutu ve şekli hakkında bilgi verebilir. Ayrıca kandaki hemoglobin ve diğer proteinlerin miktarı hakkında bilgi verebilir. Anormal bir hemogram, kan hücrelerinin yapıldığı kemik iliği veya hasarlı kan hücrelerinin dolaşımdan çıkarılmasına yardımcı olan dalak ile ilgili bir sorunu gösterebilir. Hemogram testi genellikle rutin bir fizik muayenenin parçası olarak yapılır, ancak belirli bir tıbbi durum için tanısal çalışmanın bir parçası olarak veya mevcut bir durumun ilerlemesini izlemenin bir yolu olarak da yapılabilir.

Kreatinin Kinaz (CK) testi, kandaki kreatinin kinaz enziminin seviyesini ölçer. Bu enzim beyin, kalp ve iskelet kasları dahil olmak üzere çeşitli vücut dokularında bulunur. Yüksek CK seviyeleri, bu dokulardaki hasarı gösterebilir ve kalp krizi, kas hastalıkları veya yaralanması ve belirli kas distrofisi türleri gibi belirli tıbbi durumların bir işareti olabilir. Bu durumların tedavisinin izlenmesine de yardımcı olabilir. Belirli tıbbi durumların teşhis edilmesine ve izlenmesine yardımcı olmak için genellikle diğer testlerle birlikte kullanılır.

Alanin Aminotransferaz (ALT) testi, kandaki ALT enziminin seviyesini ölçen bir kan testidir. ALT öncelikle karaciğerde bulunur, ancak böbrekler ve kalp gibi diğer organlarda da küçük miktarlarda bulunabilir. Kandaki yüksek ALT seviyeleri,karaciğer hasarı veya hastalığının bir işareti olabilir.

Bu test tipik olarak karaciğer hastalığı veya hasarını teşhis etmeye ve izlemeye yardımcı olmak için Aspartat Aminotransferaz (AST) testi gibi diğer testlerle birlikte bir karaciğer fonksiyon panelinin parçası olarak istenir. Yüksek ALT seviyelerinin yaygın nedenleri arasında viral hepatit, alkol kötüye kullanımı ve bazı ilaçlar bulunur. Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, siroz veya kanserden kaynaklanan karaciğer hasarının bir belirteci olarak da kullanılabilir. Normal ALT aralığı laboratuvara bağlı olarak değişir, ancak tipik olarak yetişkin erkekler için 7-56 IU/L ve yetişkin kadınlar için 7-40 IU/L arasındadır. Yüksek ALT seviyeleri, karaciğerle ilgili bir sorunu gösterebilir ve daha fazla değerlendirme gerektirebilir.

Geçiş İçeriği

Omega-3 testi, kandaki omega-3 yağ asitlerinin seviyesini ölçer. Omega-3 yağ asitleri, insan sağlığı için gerekli olduğu düşünülen bir çoklu doymamış yağ türüdür. Balıklarda, kabuklu yemişlerde ve diğer gıdalarda bulunurlar ve kalp hastalığı ve diğer kronik rahatsızlıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahip oldukları düşünülür. Test tipik olarak bir kişinin omega-3 takviyesi rejiminin etkinliğini değerlendirmek veya omega-3 yağ asitlerindeki eksikliği kontrol etmek için kullanılır.

Contact Form

    Sohbete Başla
    Merhaba 👋 Size nasıl yardımcı olabiliriz?